17okt 2025
De Toekost: Gezaaid Fruit!

Taco Blom

expert workshop met Taco Blom. Bijna al ons fruit wat je nu koopt, wordt vegetatief vermeerderd, d.w.z. er is geen verandering in genen. Dit is eigenlijk tegen de natuur in werken. In deze workshop leer je “selecteren” met ook moderne middelen.

expert workshop met Taco Blom

Nu fruit steeds meer in de belangstelling komt is het goed om eens te gaan kijken naar de herkomst van fruit en hoe dat in 1900 gebeurde. Bijna al ons fruit wat je nu koopt, wordt vegetatief vermeerderd, d.w.z. er is geen verandering in genen. Dit resulteert in steeds meer ziektes want schimmels en bacteriën kunnen zich zeer makkelijk aanpassen aan een en hetzelfde genenpatroon (we maken het voor deze ziektemakers makkelijk). Dit is eigenlijk tegen de natuur in werken.

Om dit te doorbreken zouden we weer terug moeten gaan naar gezaaid fruit. Gezaaid fruit komt altijd anders terug: een Elstar zaaien blijft geen Elstar, maar wordt weer “appel”.
Rond 1900 werden er zelfs wedstrijden gehouden wie de mooiste gezaaide appel had die lekker en ziekte vrij was. Dit was een tijdrovende klus maar ook een uitdaging.

Tijdens deze workshop leer je “selecteren” met behulp van ook moderne middelen om snel uitsluitsel te krijgen of een soort geschikt is voor wat jij in gedachten had.

Informatie

17 okt 2025
10.00 - 16.30
150

Waar?

Permacultuurcentrum op Eetbaar Park (Zuiderpark).
Vreeswijkstraat
Den Haag

De Toekost: Gezaaid Fruit!

Wat doe ik nog meer?

Suzanne Luppens
11okt
Snoeien en stekken van kleinfruit
Suzanne Luppens
Den Haag
Workshop met Suzanne Luppens. De nadruk ligt op het snoeien en stekken van kleinfruit zoals aalbessen, bramen en frambozen. Algemene snoeiregels, het beste seizoen om te snoeien en stekken, en specifieke snoeitips per kleinfruitsoort.
Permacultuurcentrum Den Haag
20sep
Workshop Balkontuinieren
Permacultuurcentrum Den Haag
Den Haag
De omstandigheden op een balkon of terras zijn vaak extremer dan in een tuin, waardoor balkontuinieren een echte uitdaging kan zijn. In deze workshop krijg je tips hoe hier mee om te gaan.
Permacultuur Nu!
Natuur, Tuin en Landschap
Permacultuurcentrum den Haag
Permacultuur Nu!
Den Haag
Permacultuurcentrum den Haag organiseert cursussen, workshops, jaaropleiding en rondleidingen waarbij de focus ligt op stadslandbouw.
Permacultuurcentrum Den Haag
04okt
Permacultuur Jaaropleiding 2025
Permacultuurcentrum Den Haag
Den Haag
De Permaculture Design Course is een zowel theoretische als praktische opleiding waarin je leert ontwerpen en verwezenlijken. Deze cursus is heel toegankelijk zowel voor de liefhebber als voor mensen die hun zaak willen uitbouwen in de permacultuur.
Permacultuurcentrum
13sep
Open Dag Permacultuur
Permacultuurcentrum
Den Haag
Voor wie (opnieuw) wil kennis maken met Eetbaar Park en met wat die te bieden heeft aan gerealiseerde permacultuur ontwerp-voorbeelden. Er zijn vrijwilligers aanwezig voor als je belangstelling hebt om bij te dragen op onze tuinwerkdagen.
19dec
Enten van fruitgewassen, vermeerderen van kleinfruit
Den Haag
Enten, stekken, afleggen en snoeien. Als je fruit uit je tuin wilt zijn er talloze mogelijkheden. Maar hoe doe je dat? Workshop met Taco Blom.
Permacultuurcentrum Den Haag
21nov
Permacultuur Introductie met Rutger Spoelstra
Permacultuurcentrum Den Haag
Den Haag
Het Nieuwe Goud wordt het wel genoemd: compost, waarmee je een kringloop dicht bij huis creëert. In deze workshop behandelen we verschillende systemen, die naast elkaar kunnen bestaan en zelfs samen gebruikt kunnen worden
Roger Spoelstra
03okt
Wildplukwandeling
Roger Spoelstra
Samen op pad om te kijken wat voor eetbare en drinkbare wilde planten er te vinden zijn bij Eetbaar Park. De wandeling is vol met verhalen over verschillende planten en we gaan onze zintuigen gebruiken, en leren hoe je ethisch en duurzaam wildplukt.
Permacultuurcentrum Den Haag
06okt
Permacultuur Vervolgopleiding 2025
Permacultuurcentrum Den Haag
Den Haag
Voor wie een eigen bedrijf (tuinderij, voedselbos, boerderij) wil opzetten en/of zich verder wil verdiepen in moestuin en voedselbosrand, en dus bodem, beplanting, watermanagement, ziektevrije systemen en oogstoptimalisatie.
Permacultuurcentrum
08nov
Van Snoeien naar niet meer Snoeien
Permacultuurcentrum
Den Haag
Het snoeien van fruitbomen is niet altijd ideaal. Een fruitboom is op zijn best als die op een natuurlijke wijze kan groeien. Snoeien volgens de boeken leidt meestal tot de noodzaak te blijven snoeien.
Permacultuurcentrum Den Haag
06sep
De kringlooptuin: zelf Composteren: composthoop, compostvat en wormcompostbak
Permacultuurcentrum Den Haag
Den Haag
Het Nieuwe Goud wordt het wel genoemd: compost, waarmee je een kringloop dicht bij huis creëert. In deze workshop behandelen we verschillende systemen, die naast elkaar kunnen bestaan en zelfs samen gebruikt kunnen worden